…Nie ma jak Lwów!!!

20190514 174039To już trzecia autokarowa wyprawa w tym roku. Długo  oczekiwana  wycieczka do Lwowa zorganizowana na prośbę wielu członków naszego klubu, odbyła się w dniach 13-05-2019 do 15-05-2019. Organizatorzy – dyr. KANY Grzegorz  Sudoł i sam prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa Stanisław Siadek zapewnili nam pobyt w wygodnym pięciogwiazdkowym hotelu IRENA położonym w centrum miasta . Opracowali bardzo bogaty program ,aby pokazać nam najciekawsze miejsca tego pięknego grodu.

A po Lwowie oprowadzał  nas tamtejszy przewodnik mgr. Dariusz Kompanowicz „ chodząca lwowska encyklopedia”. Opowiadał o czasach rozkwitu, pięknych i  tragicznych losach miasta, które przez kilka wieków należało  do Polski . Ślady polskości widoczne tu są prawie na każdym kroku i często słychać nasz język ojczysty, bo i Polaków jest tu jeszcze sporo i wycieczek z Polski dużo.

Pierwszego dnia pobytu zwiedziliśmy kościół św. Elżbiety z charakterystycznymi trzema strzelistymi wieżami .Zaprojektowany przez Polaka Teodora Talowskiego i wykonany przez polskich artystów i rzemieślników. Poznaliśmy  przepiękną rokokową świątynię - Sobór Św. Jura  po czym udaliśmy się na  rynek otoczony zabytkowymi ,urokliwymi kamieniczkami  z okazałym ratuszem pośrodku. Oba te obiekty wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO .

Drugiego dnia zwiedzanie rozpoczęliśmy od   Dzielnicy Ormiańskiej .Byliśmy w katedrze  gdzie podziwialiśmy jej bajeczne wnętrze i mieliśmy przyjemność wysłuchać fragmentu śpiewu cerkiewnego w wykonaniu jednego z mnichów.

Poznaliśmy dawny klasztor Dominikanów ,a obecnie cerkiew należącą do Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego z bogato zdobionym barokowym wnętrzem.

Byliśmy  na Cmentarzu  Łyczakowskim, gdzie pochowano wielu wybitnych Polaków między innymi Marię Konopnicką ,Gabrielę Zapolską, Artura Grottgera, Tadeusza Bełzę i przede wszystkim młodych obrońców Lwowa „Orlęta” .

Niektórzy z nas postanowili obejrzeć również poddany renowacji przepiękny  galicyjski dworzec kolejowy.

Trzeciego dnia obejrzeliśmy  jeden z najwspanialszych zabytków Lwowa , budynek Opery ,dzieło polskiego architekta Zygmunta Gorgolewskiego. Byliśmy też w Bazylice Wniebowzięcia  Najświętszej Marii Panny będącej Katedrą Łacińską ,w  której znajduje się cudowny obraz Matki bożej Łaskawej .

Odbywają się  nabożeństwa w języku polskim, dla  uczestniczących w nich naszych rodaków mieszkujących we Lwowie.   Nieopodal katedry znajduje się   Kaplica Rodziny Boimów ,która zachwyca bogatymi zdobieniami rzeźbami i obrazami.

A w czasie wolnym w przytulnych kawiarenkach raczyliśmy się wyborna kawą , czekoladą i innymi pysznościami , kupowaliśmy pamiątki i spacerowaliśmy po uliczkach i plantach robiąc pamiątkowe fotografie.

Wycieczka była bardzo forsowna ale myślę ,że wszyscy mimo to byli zadowoleni i chętnie przyjadą tu po raz kolejny .JA NA PEWNO

M.G.P.