Przewodnik po projekcie

facebook c synaj tv logo rgb white  logo synaj small  logo synod white   

logo kana winieta oryginal 

zima-02-2017
zima-04-2017
zima-06-2017
zima-05-2017
zima-01-2017
zima-03-2017

Kolejne  spotkanie Spec grupy to przygoda na Peintbolu laserowym. Wspólna zabawa  stała się okazją do podyskutowania na temat sportu, sukcesów sportowych oraz pracy jaką muszą włożyć sportowcy aby osiągnąć sukces. Wspólnie doszliśmy do wniosków że jest to bardzo ciężka fizyczna praca wymagająca ogromnego poświecenia. Uczestnicy zwrócili uwagę na aspekt zdrowego żywienia o którym już niejednokrotnie rozmawialiśmy,  oraz   pomoc psychologiczną dla sportowców. Nie brakło też tematu E-sportu, który wydaje się być dziś bardzo aktualny. 

 

lego4jpgNa zajęciach z budowy robotów  z klocków Lego Mindstorms EV3  dzieci w grupach  dwuosobowych uczą się  konstruowania i programowania robotów. Zajęcia trwają 2 godziny. Dzieci  samodzielnie konstruują roboty poznają przy tym  możliwości zastosowania  poszczególnych czujników i silników.  Wiedza jest przekazywana poprzez zabawę. Dzieci uczą się tworząc własne  model  i wzajemnie pomagając sobie  przy  modyfikowaniu i usprawnianiu robotów.  Zajęcia podzielone są na etapy;  budowa nowego modelu, programowanie, a na końcu testowanie i wspólna zabawa. 

20161108 183757Kolejne nasze spotkanie to znów ciekawe rozmowy i dyskusje tym razem związane z pojęciem ekologii, oraz ekologicznego stylu życia. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że życie ekologiczne to życie ze świadomością, że nasza planeta coraz bardziej ulega zniszczeniu w wyniku ludzkich niewłaściwych działań. Zastanawialiśmy się wspólnie jak żyć ekologicznie i czy jest to trudne, zwróciliśmy uwagę na segregacje odpadów oraz na płynące z niej korzyści, jak również recykling jako czynnik wpływający na ochronę środowiska poprzez wykorzystywanie surowców wtórnych.

Pierwsze październikowe spotkanie Spec Grupy  poprowadził pan Jan Romanowski, który  w sposób ciekawy opowiedział dzieciom jak funkcjonują współczesne media oraz jak duży wywierają  wpływ na młodego człowieka. Opowiadał o kierunkach rozwoju cyfryzacji w Polsce i na świecie. Uświadomił nam  siłę przekazu mediów oraz zapoznał uczestników z obecną formą migracji mediów z klasycznej formy na urządzenia mobilne. Niestety jak to czasem bywa „ złośliwość rzeczy martwych” – tym razem nie będzie zdjęć L. Pan Jan obiecał nam jednak kolejne spotkanie więc postaramy się o foto relacje.  

 

20160913 172251Dwa  Kolejne wrześniowe  spotkani  Spec Grupy, poświęciliśmy zdrowemu odżywianiu oraz żywności typu Fast foods. Wspólnie zastanawialiśmy się na kolejnych spotkaniach z panią Joanną Bajorek i Iwoną Drożdż pracownicami Wojewódzkiej Stacji Epidemiologiczno-Sanitarnej nad konserwantami dodawanymi do żywności oraz procesami związanymi z badaniem żywności. Doszliśmy do wniosków, że jedzenie jest częścią naszego życia wiec powinno dostarczać składników niezbędnych do życia, ale również powinno sprawiać przyjemność.  W nawiązaniu do tematyki zajęć oraz korzystając pięknej pogody wybraliśmy się na spacer zwiedzając tarnowskie herbaciarnie oraz miejsca typu Fast Foods.  

2 legoNa zajęciach z budowy robotów  z klocków Lego Mindstorms EV3  dzieci  uczą się  konstruowania i programowania robotów. Dzieci podzielone są na  grupy  2-3 osobowe. Uczestnicy warsztatów   samodzielnie konstruują roboty poznają przy tym  możliwości zastosowania   wszystkich elementów zestawu. EV3. Wiedza jest przekazywana poprzez zabawę. Dzieci uczą się tworząc własne  modele  i wzajemnie pomagając sobie  przy  modyfikowaniu i usprawnianiu robotów. Na każdych zajęciach grupy prezentują efekty swojej pracy w trakcie zawodów i popisów doskonalą  stworzone konstrukcje.

20160524 190335Dnia 24 maja 2016 roku wychowankowie Internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Tarnowie, gościli podopiecznych Katolickiego Centrum Edukacji Młodzieży „KANA” pod opieką Marii Potoczek.
Wychowawcy Internatu: Anna Tyńska i Leszek Niemiec zorganizowali zajęcia integracyjne „Dźwięki wokół nas...” oraz rozgrywki sportowe w ramach których uczestnicy rozegrali mecze: ping ponga i piłki nożnej. W czasie zabaw sportowych panowała przyjazna atmosfera przepełniona radością ze wspólnie spędzonego czasu. Dzieci uczestniczyły także w zabawach integracyjnych z chustą Klanza, w czasie których wspólnie uczyły się nowych wierszy i sprawdzały swoje umiejętności motoryczne.

20160510 191116W dobie Internetu współczesny młody człowiek bardzo dużo czasu spędza przed ekranem komputera i telewizora, warto wiec zwrócić uwagę na kontakty międzyludzkie których nie można zastąpić niczym innym. Doskonałą formą rzeczywistej integracji są oczywiście towarzyskie gry planszowe, które wymagają kontaktów rówieśniczych. W trakcie gier uczestnicy uczą się planowania i rozwijania własnych strategii, poprzez które dążą do osiągnięcia wyznaczonego celu. Tym razem nasze zaproszenie przyjęła Pani Magdalena Trusz, pedagog kulturalno-oświatowy, pedagog opiekuńczo-wychowawczy, socjoterapeuta. której pasją są podróże, literatura, gry fabularne i planszowe jak również poznawanie ludzi, innych kultur i doświadczanie życia. Pod okiem Pani Magdaleny uczestnicy rozegrali I Turniej Gry Planszowej „Fauna”. W turnieju wzięli również udział zaproszeni goście: tarnowski kartingowiec Kacper Szczurek oraz jego brat bliźniak Dominik, który podobnie jak pani Magdalena pasjonuje się grami planszowymi i fabularnymi. Na każdego z uczestników czekał słodki upominek a dla finalistów oczywiście nagrody w postaci gier.

20160405 185841Kim jest współczesny gimnazjalista?  Na takie pytanie próbowaliśmy sobie odpowiedzieć podczas zajęć. Zastanawialiśmy się wspólnie, co charakteryzuje gimnazjalistę i czym różni się on od ucznia klasy VI.  Rozmawialiśmy o takich modelach zachowań jak : uległość, agresja i asertywność . Wspólnie zastanawialiśmy się  jak być asertywnym, następnie uczestnicy podzieleni na grupy odgrywali scenki prezentujące różne postawy.  Jak zwykle na koniec graliśmy w gry planszowe, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród dzieci.

20160322 171106„Świat multimediów - czym żyje współczesny człowiek”.  Podczas zajęć Spec Grupy, upiekliśmy  wielkanocne babeczki. W oczekiwaniu na nasze  wypieki   zastanawialiśmy się czym są multimedia, i jaką pełnią rolę w codziennym życiu.  Udało się nam  pogłębić tę  wiedzę o nowe pojęcia. Zastanawialiśmy się wspólnie nad terminologią, oraz zastosowaniem multimediów w reklamie, rozrywce, edukacji, przemyśle, czy medycynie. Babeczki udały się wspaniale,  wszystkim bardzo smakowały szczególnie te z lukrowymi dekoracjami. Na koniec życzyliśmy sobie zdrowych, pogodnych Świat Wielkanocnych.