Przewodnik po projekcie

facebook c synaj tv logo rgb white  logo synaj small  logo synod white   

logo kana winieta oryginal 

zima-02-2017
zima-04-2017
zima-06-2017
zima-05-2017
zima-01-2017
zima-03-2017

20161217 101321Ostatnie nasze spotkanie odbyło się w Siłowni Grafit w Tarnowie na ulicy Marii Dąbrowskiej gdzie uczestnicy wzięli udział w rozgrywkach drużynowych na Peintbolu laserowym. Jak zwykle dobrej zabawie towarzyszyła zacięta  rywalizacja. Ponadto wspólnie zastanawialiśmy się nad  wykorzystywaniem multimedialnych dobrodziejstw świata współczesnego oraz miejsca jakie w nim zajmuje młody człowiek. Nie brakowało dyskusji na temat zagrożeń wynikających z użytkowania sieci Internet, ale też dzieliliśmy się wiedza dotycząca dobrych programów, czy ciekawych stron internetowych.  

20161203 101104Kolejne nasze spotkanie to kolejna podróż z ludźmi, których pasją są podróże do ciekawych miejsc na świecie. Wraz z Panią Magdą Trusz i Panem Marcinem Sobczykiem wybraliśmy się w  egotyczną podróż do Tajlandii i na Borneo. Dowiedzieliśmy się jak żyją zwierzęta na różnych kontynentach w tym nosacze, ogromne warany, żaby czy latające wiewiórki. Szczególnie zainteresowała nas jednak ciężka sytuacja słoni, które w Tajlandii wykorzystywane są głownie do celów turystycznych. Dowiedzieliśmy się ze kręgosłup słoni nie nadaje się do przewożenia turystów, a jazda na nich okupiona jest wielkim cierpieniem zwierzęcia. Podnosząc kwestię okrucieństwa wobec słoni dali nam lekcje empatii i współczucia wobec zwierząt, za którą bardzo dziękujemy, mając nadzieje, że kiedy spotkamy się z sytuacją okrucieństwa wobec zwierząt będziemy mieć odwagę się przeciwstawić. Nasi goście przygotowali tez dla nas niespodziankę, odlewy jaszczurek, z których postały przepiękne pamiątki z naszej wspólnej podróży. Dziękujemy.

20161119 102453Podczas sobotnich zajęć zrealizowaliśmy dwa tematy zajęć .  W pierwszej części rozmawialiśmy na tematy dotyczące przemocy i agresji. Dowiedzieliśmy się kim jest ofiara,  sprawca i świadek  przemocy, jakie są formy agresji  oraz jak grupa rówieśnicza wpływa na zachowania agresywne wśród młodzieży. W drugiej części gościliśmy Panią Annę Tyńską wraz, z Tigerem berneńskim psem pasterskim. Pani Ania na co dzień zajmuje się terapią i wspomaganiem rozwoju dziecka. Podczas spotkania Panią  Anią i  Tigerem uświadomiliśmy  sobie  jak dobroczynny wpływ zwierzęta wywołują  na ludzie życie, będąc  przyjaciółmi terapeutami oraz  lekarzami  i nie tylko te duże ale i te maleńkie. A na koniec cytat który świetnie oddaje charakter naszych gości: "Pies jest jedyną istotą na świecie , która bardziej kocha Ciebie niż samego siebie"./J. Billings /

20161105 105632W sobotę  po raz kolejny gościliśmy Panią Beatkę Roik z którą wybraliśmy się do Azji a właściwie do Malezji i Indonezji, aby poznać street food czyli bardzo popularne w tamtej części świata uliczne jedzenie. Poznaliśmy nazwy popularnych dań kupowanych na ulicy, zobaczyliśmy jak wygląda i jak przygotowuje się do jedzenia najbardziej śmierdzący owoc świata durian .Porównaliśmy jak wygląda azjatyckie śniadanie, obiad i kolacja oraz w jaki sposób są spożywane: na liściach bananowca, z wykorzystaniem papieru, tylko łyżką i widelcem. Wszystko to, co zobaczyliśmy i o czym rozmawialiśmy mogliśmy sprawdzić w praktyce. Spróbować różnego rodzaju ryżu  z przyprawami, azjatyckich naleśników, mleczka kokosowego, Największą frajdę stanowiło spożywanie przygotowanych dań rękoma ,podobnie jak robią to ludzie zamieszkujący Azję.

20161029 114455Podczas sobotnich zajęć gościliśmy panią Beatkę Roik , która  pokazała nam, w jaki sposób na świecie obchodzone jest Święto Zmarłych. Dowiedzieliśmy się, że w Japonii na progach domów stawia się latarnie, na Słowacji w zaduszkową noc pojawia się na  stole jedzenie, a w Ekwadorze gra się na grobach w kości. My wraz z panią  Beatką, przenieśliśmy się do Meksyku aby zobaczyć jak obchodzi się tam najstarsze religijne święto meksykańskie „Dia de Muertos” czczące pozagrobowe życie zmarłych i więzy rodzinne.  Dowiedzieliśmy się ,że  obchodzone jest 1 i 2 listopada w powiązaniu z katolickimi świętami Wszystkich Świętych i Zaduszek,  symboliką zaś są czaszki zrobione z cukru (calaveras de dulce),spożywane przez rodzinę i przyjaciół, oraz  chlebek zmarłych (pan de muerto) wypiek z ciasta pokryty lukrem, różnego rodzaju kwiaty służące do dekoracji grobów oraz ołtarzyków w domu. W odróżnieniu od polskiej tradycji Dzień Zmarłych w Meksyku jest radosną okazją, na ulicach odbywają sie fiesty i pochody z muzyką i tańcami.  Przy dźwiękach meksykańskiej muzyki każdy z uczestników samodzielnie zrobił czaszkę z cukru, chlebek zmarłych oraz przygotował ozdoby meksykańskie, mieliśmy również okazję przymierzyć meksykańskie stroje. Bardzo dziękujemy pani Beatce za przekazaną nam wiedze oraz możliwość zrozumienia i doświadczenia tradycji  innego narodu.