Bobowa – słynąca cadykami i koronkami
W chłodny listopadowy poranek zebraliśmy się jak zwykle na placu Starej Kapłanówki, aby wyruszyć na wycieczkę w czasie której zwiedzanie połączono z warsztatami koronkarskimi. Celem jest Bobowa należąca do najstarszych osad leżących w dolinie Białej, o której pierwsze wzmianki pojawiają się w 1339 r. Jest to miasteczko gdzie kultura chrześcijańska przeplata się z kulturą żydowską. Żydów sprowadzono tu w 1732 r. aby przywrócić aktywność handlową. Wtedy to powstała gmina żydowska, a wraz z nią synagoga. To do niej zaprowadziła nas pani Barbara – tamtejsza przewodniczka ciekawie
opowiadając historię miasta. Poinformowała, iż Bobowa to jeden z największych ośrodków chasydyzmu na ziemiach polskich a do grobu cadyka Salomona ben Natana Halberstana pielgrzymują Żydzi z całego świata.
Następnie zwiedziliśmy dwa zabytkowe kościoły pochodzące z XIV i XV w. kościół pw. Wszystkich Świętych i kościół Św. Zofii patronki Bobowej. Aby zrealizować nadrzędny cel naszej wycieczki, którym były warsztaty koronkarskie zostaliśmy podzieleni na trzy grupy kolejno uczestniczące w zajęciach. Pierwsza udała się do Galerii Koronki Klockowej aby zgłębić tajniki wytwarzania unikatowej koronki bobowskiej, której początki sięgają XVI w. Po obejrzeniu bogatej ekspozycji i wysłuchaniu krótkiej prelekcji o historii koronkarstwa każdy otrzymał cztery szpuleczki z nawiniętymi na nie wybranymi przez siebie kolorowymi nitkami i pod okiem instruktorki wykonał koronkową bransoletkę.
Druga grupa w tym czasie udała się na obiad, a trzecia zwiedzała indywidualnie miasto.
Za zorganizowanie wycieczki dziękujemy ks. Łukaszowi Niepsujowi i Klaudii Tarczoń-Gajda, a Jasi Waszkiewicz za prowadzenie.
Warsztaty plenerowe zorganizowano w ramach projektu “Kulturalny spacer po Małopolsce” dofinansowanego przez Województwo Małopolskie.