Lizaki z pianek

SAM 1326Dnia 14.05.2019 roku na zajęciach kulinarnych robiliśmy pyszny deser: kolorowe lizaki z pianek.  W pierwszej kolejności dzieci rozpuściły w mleku kilka mlecznych czekolad, a następnie nabiły pianki na długie wykałaczki. Każdy wychowanek zamaczał swoją piankę w gorącej czekoladzie, a następnie obtaczał różnego rodzaju posypkami takimi jak: sezam, wiórka kokosowe, kolorowe cukierki, rodzynkami i nasionami słonecznika.

Wielkanocne kanapki

SAM 113017 kwietnia 2019 roku wychowankowie postanowili samodzielnie przygotować dla siebie pyszne i zdrowe kanapki. Po starannym umyciu rąk i przygotowaniu stanowisk wszyscy zabrali się do pracy. Na stołach zagościły świeże warzywa: sałata, rzodkiewka, papryka, pomidor, ogórek oraz kiełki. Nie zabrakło wędliny, sera żółtego i białego, a także pieczywa. Dzieci z wielkim zaangażowaniem smarowały chleb masłem, układały  produkty tworząc kolorowe wielkanocne kanapki, które potem z apetytem wszyscy zjedli. Dzieci przy robieniu kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków.

Dzień Logicznego Myślenia

PART 1557482818235Dnia 9 maja 2019 roku w Placówce odbył się Dzień Logicznego Myślenia. Główną atrakcją tego dnia był konkurs matematyczny „Mistrz tabliczki mnożenia do 100” dla dzieci w dwóch kategoriach wiekowych: od klasy II do IV oraz od V do VIII. Najmłodsi na rozwiązanie działań matematycznych mieli 20 minut, natomiast ich starsi koledzy 15 minut. Konkurs okazał się sukcesem! Wszyscy chętnie sprawdzali swoją wiedzę i umiejętności matematyczne. Kolejne wyzwania  polegały na wyszukiwaniu różnic w niemal identycznych obrazkach.

Kwietniowi solenizanci

SAM 1099Dnia 16 kwietnia 2019 roku w naszej placówce obchodziliśmy urodziny pięciorga wychowanków: Emilii, Julii, Natalii, Filipa i Mieszka. Po wspólnym zaśpiewaniu „ Sto lat ”, złożeniu życzeń, rozdaniu prezentów, zdmuchnięciu świeczek przez solenizantów, rozpoczęliśmy  degustację pysznego tortu czekoladowego. W tym dniu na wszystkich czekała jeszcze jedna miła niespodzianka – pizza. Każdy mógł sobie wybrać taki rodzaj pizzy jaki lubi. Solenizanci i reszta dzieci była bardzo zadowolona.

Zajęcia taneczne

SAM 12238 maja dzieci brały udział w warsztatach tanecznych. Zajęcia rozpoczęły się od muzycznego powitania. Następnie wszyscy brali udział w różnorodnych zabawach przy akompaniamencie muzyki. Podopieczni poznali kroki układów choreograficznych, które mogą wykorzystać w trakcie wspólnej zabawy. Na twarzach uczestników pojawił się uśmiech, a to jest najważniejsze. Być może ktoś biorący udział w dzisiejszych zajęciach zostanie w przyszłości sławnym choreografem lub tancerzem. To był udany dzień!

Wielkanocne warsztaty

SAM 1086Dnia 10 kwietnia 2019 roku wychowankowie KANY wzięli udział w warsztatach plastycznych organizowanych na tarnowskim dworcu. Tematem przewodnim były zbliżające się święta wielkanocne. Na początku dzieciom zaprezentowana została prezentacja multimedialna o zwyczajach i obrzędach nadchodzących świąt. Kolejna część warsztatów polegała na dokładnym owinięciu stożka sznurkiem, przyklejeniu piórek, oczu, dzioba i powstała „ Wielkanocna Kura”. W trakcie warsztatów dzieci wykonały również okienne witraże z elementami wielkanocnymi.

Wielkie przygotowania do Wielkanocy

SAM 1147Od początku Wielkiego Tygodnia w naszej placówce panowała świąteczna atmosfera. Był to czas, w którym dzieci poznawały zwyczaje i tradycje zbliżających się świąt. Nie zabrakło też prac plastycznych: pięknych pisanek, kurczaków, zajączków, stroików, kartek świątecznych z życzeniami. Przygotowano także wiosenno-świąteczną dekorację świetlicy i sali do nauki. Od zajączka wielkanocnego dzieci zostały obdarowane słodkim upominkiem. Wszystkie powstałe wytwory podopieczni zabrali do domu, aby móc tym przystroić stół wielkanocny lub koszyczek ze święconką.

Zajęcia kulinarne – kisiel z jabłkami

SAM 0979KISIEL to jeden z najbardziej popularnych deserów dla dzieci, zwłaszcza o smaku truskawkowym. Wychowankowie przed rozpoczęciem zajęć zapoznali się ze składem i sposobem przygotowania kisielu. Praca nie była łatwa, ponieważ oprócz ugotowania kisielu podopieczni obierali jabłka, które następnie tarli  na tarce. Utarte jabłka posłużyły do dekoracji kisielu. Oprócz jabłek dodatkiem do deseru były kolorowe żelki, które wywołały uśmiech na twarzy dzieci. Zapach unoszący się w stołówce zachęcił wszystkich do degustacji przepysznego deseru.