KANA-JUNIOR PLUS 2018

facebook c logo diecezja synaj tv logo rgb white  logo synaj small  logo synod white   

zima-02-2017
zima-04-2017
zima-06-2017
zima-05-2017
zima-01-2017
zima-03-2017

IMG 20181123 180901Pogadanka na temat  teatru i jego historii .   Wskazanie różnic występujących pomiędzy teatrem greckim a współczesnym, ze szczególnym zwróceniem uwagi na z  budowę teatru, widownię, grę aktorską, czas trwania przedstawienia, kostiumy, oświetlenie oraz nagłośnienie. Omówienie podstawowych pojęć związanych z teatrem: min. akt, aktor, didaskalia, komedia, dramat, fabuła,  inscenizacja, komizm, maska. Wprowadzenie w tematykę  X Festiwalu dla dzieci  Mała Talia 2018. Przygotowanie projektu maski teatralnej.

P1040549Na ostatnich  zajęciach z budowy robotów  z klocków Lego Mindstorms EV3  dzieci   konstruowały robota Puppy. Praca podzielona była  na etapy: dzieci w grupach  2-3 osobowych; budują, programują i następnie testują robota.Na każdych zajęciach grupy prezentują efekty swojej pracy w trakcie zawodów i popisów doskonalą  stworzone konstrukcje.

IMG 20181109 175020W pierwszej części zajęć odbyła się pogadanka na temat odzyskania przez Polskę niepodległości oraz  rozmowa na temat obchodów Święta Niepodległości w Polsce. Celem zajęć stało się rozwiniecie zainteresowań dotyczących historii Ojczyzny, pobudzenie dumy  narodowej z bycia Polakami,  oraz wzbogacenie słownictwa związanego z wartościami patriotycznymi.  W kolejnej części zajęć  przygotowując się  świat kontynuowaliśmy próby naszej ” Grupy Kolędniczej”.   

IMG 20181026 181221Kolejne nasze zajęcia to przypomnienie sylwetki Papieża Polaka Jana Pawła II. Wspólne  oglądanie fragmentów filmu pt. „ Karol, który został świętym”, w oparciu o film  praca z tekstem – „Odwaga, jej źródła i przejawy w życiu człowieka wierzącego”. W kolejnej części poczyniliśmy już pierwsze przygotowania do zbliżających się świat wykonując lampiony i śpiewniki. Ponadto rozpoczęliśmy pierwsze próby” Grupy Kolędniczej”.   

IMG 20181012 181451Mając na uwadze korzyści płynące z  debat oksfordzkich kolejne nasze zajęcia to ich kontynuacja.  Temat debaty wymagał od uczestników przygotowania oraz wiedzy z danego zakresu. Uczestnicy obydwu drużyn wykazali się starannością w przygotowaniu się do debaty, a sama debatę cechował wysoki poziom językowy i  merytoryczny. Po zaciętej i wyrównanej walce, wyłoniono zwycięzców na których czekały słodkie upominki.  Jesteśmy dumni z naszych dzieciaków i mamy nadzieję, że zdobyta wiedza  oraz  umiejętności językowe nasi podopieczni będą wykorzystać w  praktyce oraz przyczynią się do większej pewności siebie oraz przełamania strachu przed wystąpieniami publicznymi.

IMG 20181005 180018Podczas zajęć  uczyliśmy się trudnej  i ekscytującej sztuki dyskusji.  Wzorując się na Debatach oksfordzkich, coraz bardziej popularnych w Polsce  uczestnicy mieli możliwość doświadczyć  w jaki sposób debata uczy budowania argumentacji, ćwiczy samodyscyplinę, oducza pustosłowia, wykształca nawyk uważnego słuchania, dodaje odwagi do publicznego wyrażania własnych myśli oraz  uczy pewności siebie.   Zwróciliśmy szczególną uwagę na walory edukacyjne debaty. Uczestnikom bardzo podobała się  rozmowa w której nie występuję wzajemne obrażanie się, kulturalna polemika oraz pokazanie, że każdy problem ma dwie płaszczyzny.

DSC 5179 Husaria Tarnów KidsKolejne zajęcia to nie tylko spotkanie z niesamowitymi ludźmi i ich  ogromną pasją jaką są biegi z przeszkodami, ale również próba  pokonania własnych ograniczeń podczas treningu z drużynąsportową, walczącej o najwyższe stopnie podium w biegach z przeszkodami Husaria Race Team. Mięliśmy przyjemność  poćwiczyć wraz z   przedstawicielami Husaria Race Team oddziału tarnowskiego: Marcinem Szumlańskim (Szumny OCR - Osobista Cząstka Relatywistyczna – trener tarnowskiego oddziału ), Moniką Piękoś ( koordynator oraz trener tarnowskiego oddziału ), Joanną  Markucką, i  Danielem Panterą( koordynator oddziału myślenickiego).  Uczyliśmy się wchodzenia na linę, przechodzenia przez koła gimnastyczne, jednak największa atrakcję stanowił tor przeszkód, na którym każdy z nas  próbował  własnych sił. Bardzo dziękujemy za moc niesamowitych doznań oraz upominki. Więcej informacji na temat Husaria Race Team  znajduje się na stronie internetowej http://husariaraceteam.pl/

IMG 20180525 180644Wraz z naszymi kolegami ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego im. Eugenii Gierat w Tarnowie wzięliśmy udział w warsztatach podczas których wykorzystując materiały recyklingowe przygotowaliśmy upominki dla naszych Mam.  Efektem pracy były m przepiękne flakoniki z żarówek. Wspólne spotkania z dzieciakami z Ośrodka dają nam  możliwość lepszego poznania potrzeb dzieci z niepełna sprawnością. Dziękujemy dzieciakom i ich wychowawcom za wspólnie spędzony czas. 

IMG 20180511 172344Podczas piątkowego spotkanie mięliśmy przyjemność gościć w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie.  Wizyta w bibliotece dała nam możliwość poznania świata książki, dowiedzieliśmy się jak funkcjonuje biblioteka, jak wyglądają dokumenty biblioteczne oraz warsztat informacyjny biblioteki. Pani bibliotekarka w ciekawy sposób przybliżyła nam zbiory, oraz sposób korzystania z wydawnictw i informacji, omówiła również formy pracy biblioteki.  Na koniec wspólnie rozwiązywaliśmy krzyżówkę podsumowującą zdobytą wiedzę.  W dalszej części zajęć rozmawialiśmy o historii książki, oraz własnoręcznie wykonywaliśmy pudełka na fiszki bibliograficzne.

Kolejne nasze spotkanie to wizyta w „Tarnowskim Przystanku” przy ulicy Generała Władysława Sikorskiego 6.  Naszymi gospodarzami byli Ewa Radzik i Michała Książek,  dwoje niesamowitych ludzi,  których pasją jest nie tylko muzyka i taniec ale również dobra  kuchnia.  Ewa i Michał prowadzą punkt gastronomiczny  w którym można zjeść nie tylko przepyszne belgijskie frytki. Podczas spotkania  rozmawialiśmy pasjach naszych gospodarzy,  dowiedzieliśmy się również  skąd wzięły się belgijskie frytki oraz jaka jest ich specyfika. Najprzyjemniejszą częścią była oczywiście konsumpcjaJ  oraz nauka  podrzucania „belgijek”. W dalszej części poznaliśmy najdziwniejsze restauracje oraz projektowaliśmy logo własnej restauracji wraz z menu.  Bardzo dziękujemy Ewie i Michałowi za spotkanie i przepyszny poczęstunek.

DSCN8938,,Zapominamy, że życie jest kruche, delikatne, że nie trwa wiecznie.  Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni''
„Oskar i Pani Róża” -Eric-Emmanuel Schmitt
Nasze kolejne zajęcia to próba zastanowienia się nad wartościami, przesłaniem, emocjami zawartymi w drobnej objętościowo powieści autorstwa Erica -Emmanuela Schmitta pt „ Oskar i Pani Róża.” Książka opowiada Historię Oskara, 10 letniego chłopca chorującego na białaczkę, przy pełnej świadomości swego umierania. Pisząc listy do Pana Boga, akceptuje swoje cierpienie, pokonuje strach przed śmiercią i odnajduje w  sobie wiarę. Wspólnie doszliśmy do wniosku, ze jest to książka dla czytelnika w każdym wieku, skłaniająca do głębszych przemyśleń i zastanowienia się nad życiem doczesnym.

szach uks kanaW Tarnowie przy ul. Mościckiego 12 szachiści spotykają się by zagrać w szachy. Spotkania odbywają się w ramach tzw. szachowej środy w godz. od 17 do 20. Początkujący pod okiem trenera poznają tajniki królewskiej gry. Frekwencja na tych lekcjach wynosi od 15 do 20 osób, a są to dzieci z tarnowskich szkół i przedszkoli. Najlepsi mają możliwość zapisania się do Klubu  Szachowego UKS Kana Tarnów występującego obecnie w III lidze juniorów. Oprócz tego doświadczeni szachiści w osobnej sali rozgrywają co tydzień błyskawiczne turnieje szachowe. Warto jeszcze wspomnieć, że klub szachowy UKS Kana Tarnów posiada w swych szeregach ponad 40 szachistów, a są to dzieci, młodzież a także dorośli. Drużyna juniorska występuje w III lidze szachowej juniorów, natomiast seniorzy w IV lidze seniorów.

Kierownikiem klubu szachowego jest Czesław Markiewicz.

DSCN8921Podczas pierwszej części zajęć uczestnicy mieli możliwość stać się autorami baśni. Po zaprezentowaniu swojej twórczości na forum grupy autorzy baśni zostali oczywiście nagrodzeni.  W drugiej części skupiliśmy się na obchodach Światowego Dnia Czekolady. Postanowiliśmy dowiedzieć się trochę więcej na temat długiej jak się okazało historii czekolady. Wiemy już skąd wzięła się dzisiejsza jej postać, jaki skład powinna mieć dobra czekolada oraz do czego używa się czekolady. Ponadto każdy z uczestników wziął udział w doświadczeniu polegającym na przeprowadzeniu analizy sensorycznej różnych rodzajów czekolady.

IMG 20180406 180440Pierwsze nasze spotkanie  to przede wszystkim bliższe poznanie się uczestników grupy Junior Plus. Celem zajęć było budowanie klimatu wzajemnej współpracy w grupie, zaufania, jak również poczucia odpowiedzialności za członków grupy. W drugiej części zajęć,  mając na uwadze obchody Międzynarodowego Dnia Książki uczestnicy mieli możliwość uzyskania szerszej wiedzy na temat życia i twórczości duńskiego pisarza i poety znanego głównie z baśni dla dzieci H.CH. Andersena.    

CSR KANA

  

herb Tarnowa maly

Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży KANA jest w roku 2018 Partnerem Miasta Tarnowa w realizacji zadania  publicznego z zakresu Edukacji w kwocie 80.000 zł.