Przewodnik po projekcie

facebook c logo diecezja synaj tv logo rgb white  logo synaj small  logo synod white   

logo kana winieta oryginal 

wakacje-2017-05
a-wakacje-2018-04
wakacje-2017-04
wakacje-2017-07
a-wakacje-2018-01
wakacje-2017-06
wakacje-2017-08
a-wakacje-2018-03
a-wakacje-2018-02
wakacje-2017-09

07 junior grudzienW grudniu juniorzy przygotowywali się do Świąt Bożego Narodzenia. Najważniejszym wydarzeniem było spotkanie ze Św. Mikołajem, od którego dostali prezenty. Poznali prawdziwą historię biskupa Mikołaja, śpiewali piosenki i wykonywali w grupach pracę konkursową „Moje wyobrażenie o Mikołaju", rozstrzygniętą przez bajkowego gościa. Na kolejnych zajęciach rozmawialiśmy o przygotowywaniu się przyrody i ludzi do zimy i jak pomagamy ptakom i zwierzętom w tych trudnych miesiącach. Poznaliśmy tradycje i obrzędy bożonarodzeniowe, dowiedzieliśmy się skąd wzięła się w naszych domach choinka. Robiliśmy ozdoby i ubieraliśmy naszą zieloną pachnącą choinkę. Na zakończenie poznaliśmy „historię jednej śnieżynki", rozmawialiśmy o tym co to jest śnieg i wykonywaliśmy śnieżynki według wzoru. Na zakończenie zajęć w tegorocznym projekcie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

01listopad-juniorMiesiąc listopad upłynął pod znakiem spotkań z bohaterami literackimi. W tym miesiącu obchodzony był Światowy Dzień Pluszowego Misia. Uczestnicy zajęć opowiadali o swoich ulubionych postaciach książkowych. Rozmawiano również o słynnym bohaterze misiu Kubusiu Puchatku i jego przyjaciołach. Dzieci poznały różne gatunki niedźwiedzi żyjące na świecie. Podczas zajęć wykonywano różne prace plastyczne: ilustracje do ulubionej książki, makietę Stumilowego Lasu i jego mieszkańców, postać misia. Urządziliśmy również andrzejki- były wróżby przeplatane zabawami przy muzyce.

03-junior-pazdziernikJuniorzy w październiku poznawali charakterystyczne elementy jesieni. Uczyli się rozpoznawania nazw drzew i krzewów po owocach i liściach, dowiedzieli się dlaczego właśnie w jesieni liście żółkną i spadają. Samodzielnie wykonywali jesienne puzzle. Poznali postać Św. Franciszka, patrona zwierząt i ekologii, rozmawiali o znaczeniu tej nauki w życiu człowieka. W grupach wykonywali plakaty i makiety planety Ziemi. Rozpoznawali zwierzęta po ich odgłosach i wspólnie ustalili jakie mamy obowiązki względem naszych domowych pupilów. Nauczyliśmy się pląsu „Różowa świnka". Na zajęciach plastycznych wykonywaliśmy pracę przestrzenną „Kolorowa papuga" i kulkami z bibuły wyklejaliśmy ulubione zwierzątko. W październiku odbył się piknik integracyjny w stadninie koni Furiozo w Starych Żukowicach. Juniorzy aktywnie wzięli w nim udział. Poznali rasy koni, jeździli wierzchem pod opieką instruktorów i bawili bezpiecznie na placu zabaw. Po smacznym poczęstunku obejrzeli pokaz profesjonalnej jazdy konnej.

 

DSC01497W piękną, październikową sobotę odbył się Piknik Integracyjny w ramach projektu Centrum Systemowego Rozwoju na terenie Stadniny Koni Furioso w Starych Żukowicach. Uczestnicy zapoznali się z tajnikami hodowli koni, odbyli indywidualne w przejażdżki konne, bawili się na placu zabaw. Podczas spaceru po lesie podziwiali piękno „złotej polskiej jesieni”. Odbyły się zabawy integracyjne, przeciąganie liny, skoki przez przeszkody, skoki na skakance. Mogliśmy również podziwiać pokaz profesjonalnej jazdy konnej podczas której kierownik stadniny objaśniał wykonywane ewolucje. Na zakończenie gospodarze ugościli nas pysznymi smażonymi kiełbaskami. Pełni wrażeń powróciliśmy do domów.

 

11-junior-wrzesienRozpoczęliśmy spotkania po wakacjach. Wróciliśmy pamięcią do minionych letnich miesięcy. Każdy miał okazję do podzielenia się tym, jak i z kim spędził ten czas. Pozwoliło nam to na „podróż" po różnych miejscach naszego kraju- a w konsekwencji na uzmysłowienie dzieciom –jakie rodzaje krajobrazów znajdują się w Polsce. Była to również okazja do zapoznania się z fauną i florą danego krajobrazu, a także zaznajomieniem z zajęciami ludności zamieszkującej poszczególne regiony kraju. Wykorzystano prezentacje multimedialne, legendy, ilustracje... Nie zabrakło również działalności plastycznej, muzycznej czy ruchowej. Byliśmy również z wizytą w Radiu RDN, gdzie Juniorzy zapoznali się z pracą poszczególnych działów, mieli okazję do przeprowadzania wywiadów, a potem ich odsłuchiwania i obrabiania. Na końcu nagrali krótką audycję „Co to jest jesień?"