Relacja z pielgrzymki do Dukli, Strachociny i Markowej

Dnia 27 maja 2023 roku wyruszyliśmy na pielgrzymkę do Dukli, Strachociny i Markowej. Pełny autobus pielgrzymów z parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w Tarnowie i z Kany z modlitwą i uśmiechem zdążał po kolei; najpierw do Dukli do św. Jana. Ojciec Bernardyn opowiadał nam o św. Janie z Dukli. Św. Jan z Dukli jest patronem Polski, Lwowa, archidiecezji przemyskiej i rycerstwa polskiego oraz Centrum Onkologii Ziemi Lubuskiej. Urodził się w 1414 roku. Jak na owe czasy był bardzo wykształconym człowiekiem i mimo różnych dolegliwości zdrowotnych pomagał ludziom do końca swojego życia. Został kanonizowany przez papieża Polaka w 1997 roku w Krośnie. Po mszy św. celebrowanej przez ks. Pawła i Łukasza w kościele oo. Bernardynów udaliśmy się na smaczny obiad do restauracji ZIKO.

Zmierzając do Strachociny, wstąpiliśmy do sanktuarium oo. Michalitów w Miejscu Piastowym na osobistą modlitwę. Piękna, słoneczna i ciepła aura sprzyjała naszemu pielgrzymowaniu. W Strachocinie w kościele parafialnym, po wysłuchaniu historii o św. Andrzeju Boboli i zakupie pamiątek, udaliśmy się na wzgórze zwane „Bobolówką”, gdzie w czasie pandemii została zbudowana piękna kaplica z zadaszonym dużym pomieszczeniem dla pielgrzymów. Nigdzie dotąd takiej nie spotkaliśmy. Wokół kaplicy znajdują się stacje Drogi Krzyżowej. Polecamy wszystkim lubiącym spokój i wyciszenie, odwiedzenie tego niezwykłego świętego miejsca.

Ostatnim   etapem naszej pielgrzymki była Markowa k. Łańcuta, gdzie zwiedzaliśmy Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Pobyt w tym Muzeum wywarł na nas ogromne wrażenie, zwłaszcza bohaterska postawa Rodziny Ulmów. Dnia 24 marca 1944 r. o godz. 5.00 rano w Markowej niemieccy żandarmi zamordowali ośmioro Żydów oraz ukrywających ich 44 letniego Józefa Ulmę i będącą w zaawansowanej ciąży jego 32 letnią żonę Wiktorię. Niemcy zabili także szóstkę dzieci Ulmów. Stasia, najmłodsza z rodzeństwa miała 8 lat, a najmłodsze 1 i pół roku. Beatyfikacja Rodziny Ulmów odbędzie się 10 września 2023 r. w Markowej. Zachęcamy do udziału wszystkich w tej uroczystości.

Kwietniowi Solenizanci i Jubilaci

To był jeden z tych dni, które scalają naszych klubowiczów łącząc ich w zażyłą więź. Były życzenia, uściski, prezenty, toasty i poczęstunek.

Spotkanie poświąteczne

…I już po świętach, ale my postanowiliśmy zorganizować naszą klubową Wielkanoc. Udekorowaliśmy nasze pomieszczenie ozdobami wielkanocnymi.

„Apetyt na czereśnie”

To spektakl przygotowany przez Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie oparty na tekstach Agnieszki Osieckiej z muzyką Macieja Małeckiego .Widowisko wyreżyserował Ireneusz Pastuszak, który był jednocześnie odtwórcą roli męskiej ,rolę kobiety powierzono Kindze Piąty.

O nas...

KANA jest instytucją szkoleniową, działającą na rzecz pożytku publicznego. Poprzez wysokiej klasy wykładowców, trenerów i specjalistów z różnych dziedzin, prowadzi zajęcia pozalekcyjne, kursy szkoleniowe oraz liczne projekty skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych.

KANA w profesjonalny sposób podejmuje pracę edukacyjną i wychowawczą z dziećmi i młodzieżą. Podnosi ich poziom edukacyjny i wychowawczy, stwarza dla nich szansę właściwego rozwoju, wspiera ich w starcie życiowym oraz w drodze ku pełnej dojrzałości.

KANA aktywizuje dorosłych, w tym seniorów, wychodząc naprzeciw ich potrzebom, pomagając w podnoszeniu kwalifikacji i rozwijaniu zainteresowań.

Kontakt

Katolickie Centrum Edukacji KANA
Mościckiego 12
33-100 Tarnów,
tel./fax 14 68-88-111
e-mail:sekretariat@kana.pl

REGON: 851-652-063
NIP: 873-26-85-639

NASZE KONTO:
Bank BGŻ BNP PARIBAS S.A. Oddział Tarnów PL: 
80203000451110000002367890

Sekretariat czynny:
poniedziałek-piątek:  12.00-20.00

Lokalizacja

mapa