Zapraszamy do Bobowej!
Bobowa – to malownicze miasto położone w powiecie gorlickim, nad rzeką Białą. Pierwszą wzmiankę historyczną o istniejącej już miejscowości datuje się na rok 1339. Kolejna pochodzi z 1342, a następna z Kroniki Jana Długosza, gdzie autor wspomina o dowódcy 46. chorągwi Zygmuncie z Bobowej.
W ramach realizowanego projektu “Kulturalny spacer po Małopolsce” nasi Seniorzy zaplanowali kilka ścieżek edukacyjnych po naszym województwie. Naturalnie, wśród proponowanych tras znalazła się również Bobowa, która stanie się także później miejscem wycieczki – a więc nasze propozycje będziemy mogli sprawdzić w terenie.
Ścieżka edukacyjna:
1. SYNAGOGA
Synagoga pochodząca z 1909 roku znajduje się w centrum miasta, przy ulicy Kilińskiego, na tyłach Urzędu Miejskiego. Jeden z najcenniejszych zabytków Grybowa w województwie małopolskim wzniesiono na planie prostokąta w stylu neorenesansowo-neoromańskim. Żydzi postępowi odprawiali w niej nabożeństwa jeszcze w czasie II wojny światowej. Później została zdewastowana przez hitlerowców. Po zakończeniu wojny, budynek służył jako stolarnia Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, warsztat produkujący płytki, czy też warsztat blacharski.
Obiekt ten został wpisany do krajowego rejestru zabytków nieruchomych pod numerem A-721 w dniu 27.12.1993 roku.
2. KOŚCIÓŁ ŚW. ZOFII
Gotycki kościół św. Zofii zachował się w niezmienionej formie od czasów średniowiecza. Został zbudowany w 2. poł. XV w., a pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1475 r. Później przejściowo zajęty był przez Arian i został odzyskany przez katolików w 1646 r. Kilkakrotnie był niszczony pożarami. Gruntownie odnawiany w 1808 r. (staraniem Michała Miłkowskiego) i w początku XX w. Jest to obiekt jednonawowy z prezbiterium zamkniętym trójbocznie, opięty uskokowymi przyporami w narożach i jedną jedną usytuowaną niesymetrycznie w zachodniej ścianie nawy. Z pośród głównie barokowego wyposażenia na szczególną uwagę zasługuje późnogotycki obraz św. Zofii z córkami z początku XVI w., umieszczony w rokokowo-klasycystycznym ołtarzu głównym z XVIII/XIX w., w którego zwieńczeniu znajduje się obraz św. Stanisława Kostki, współczesny ołtarzowi. Inne zabytki to ambona rokokowa z 2. poł. XVIII w. oraz kropielnica barokowa, kamienna z XVIII w. Przy kościele stoi dzwonnica z 2. poł. XIX w. Być może została ona nadbudowana na gotyckiej bramce.
3. DWÓR DŁUGOSZOWSKICH
Dwór zwany “Zamkiem w Bobowej” został wzniesiony w XVII wieku. Od 1887 roku do 1945 roku stanowił siedzibę rodziny Długoszowskich, będących właścicielami miejscowości. Tu wychowywał się żołnierz Legionów Polskich i adiutant Józefa Piłsudskiego, Bolesław Wieniawa-Długoszowski. Po remoncie od 2014 r. we dworze działa szkoła muzyczna.
KANA jest w tym roku beneficjentem II edycji konkursu „Mecenat Małopolski”. W ramach projektu „Kulturalny spacer po Małopolsce” odbywają się warsztaty plenerowe i zajęcia komputerowe dla seniorów.
Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.