Synaj.tv

O nas

Pewnie nie raz zastanawialiście się jak to z nami było; skąd się wzięliśmy i dlaczego powstaliśmy. Pozwólcie, że opowiemy Wam naszą historię… a zaczyna się ona już w roku 2014, przy okazji organizacji – pewnie Wam wszystkim dobrze znanych – Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Wtedy właśnie zrodziła się idea powstania młodzieżowej telewizji, realizowanej i dedykowanej młodym ludziom. Tak, chodziło o nas! Ale wiecie co? Nic by się nie wydarzyło bez naszego Pasterza – Ks. Bpa Andrzeja Jeża. Dla Niego młodzi stanowią o sile Kościoła i dlatego tak ważne było utworzenie medium, które nieustannie jest wspierane i otaczane opieką Biskupa tarnowskiego. Z całą pewnością możemy Wam powiedzieć, że Biskup Andrzej to biskup ludzi młodych! Nigdy się nie zawiedliśmy!

Ale wracamy do naszej historii. Wiecie czym na ówczesne czasy była LOKOMOTYWA, prawda? Nasze powstanie też było taką totalną rewolucją.

Wspomniany już rok 2014 to pomysł na utworzenie Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA7 marca godz. 12:42:46 oferta nr 2722 zostaje zarejestrowana – ruszamy! Wiecie o co dokładnie mogło chodzić? Jaka była intencja? To proste! Diecezja tarnowska chciała mieć swoje medium młodzieżowe, które posłużyłoby do przygotowania ŚDM Kraków 2016 na naszym podwórku. Zatem KCEM KANA – realizująca m.in. cele Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie – do Funduszu Inicjatyw Obywatelskich złożyła projekt, który zakładał utworzenie agencji obejmującej swoim zakresem liczne szkolenia medialne, budowanie lokalnej sieci, przygotowanie strategii komunikacji, opracowanie aplikacji mobilnej, powołanie Ambasadorów maiki. Projekt nie zyskał niestety akceptacji,dlatego podjęto decyzję o organizacji podobnej struktury korzystając z własnych zasobów finansowych, rzeczowych, a przede wszystkim osobowych. Do dziś dziękujemy, że wtedy się nie poddano, że dano nam szansę zaistnieć!

Co się działo dalej? Powstaje biuro prasowe i zostaje stworzona sieć redaktorów w dekanatach diecezji tarnowskiej. Można powiedzieć takie nasze zaczątki. Ks. dr Paweł Górski Koordynator ŚDM Karków 2016 w diecezji tarnowskiej jako Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży DT oraz Prezes KCEM KANA w Tarnowie, powierzył tę misję ks. Andrzejowi Augustynowi, a ks. Andrzej wiedział co robi. Mając intuicję i dar rozwijania medium opartego na strukturze mediów społecznościowych, stworzył sieć redaktorów, którzy na bieżąco realizowali powierzone im zadania. W latach 2014-2016 nasi poprzednicy przeszli szkolenia medialne oraz zakupiono podstawowy sprzęt: dyktafony, mikrofony aparaty, pozwalające dokumentować wydarzenia związane z ŚDM w diecezji. Była to już więc praca iście reporterska! Ale chyba takim najważniejszym i nieodłącznym elementem tamtych działań stał się telefon. Trudno się dziwić, prawda? Wydarzenia relacjonowano w końcu w mediach społecznościowych związanych z diecezją tarnowską i ŚDM Kraków 2016. Kulminacją tych działań było spotkanie w Starym Sączu, jednakże redaktorzy otrzymali również akredytacje na krakowskie Błonia i Brzegi, gdzie na wieży reporterskiej oraz w tłumie młodych przekazywali doświadczenie wspólnoty młodego Kościoła. Coś pięknego!

ŚDM dobiegł końca i pojawiło się wiele pytań. Tam, gdzie rodzi się pasja, potencjał i determinacja, należy podjąć działania, które to zagospodarują. Wokół kamery zgromadziło się już przecież tak wielu nas, młodych. Chciano też oczywiście pomóc nam w zrozumieniu naszego miejsca w Kościele. Tak Kochani, to też misja Synaj.tv!


I tutaj pojawia się… tadam, tadam! ELEKTROWÓZ. Trzeba się przesiąść na coś lepszego. Tak więc kolejna rewolucja.


Z inicjatywy ks. dr. Pawła Górskiego – Dyrektora Wydziału Młodzieży DT i Prezesa KCEM KANA 
oraz dr. Grzegorza Sudoła – Dyrektora KCEM KANA, rozpoczęte zostały rozmowy z Uniwersytetem im. Jana Pawła II w Krakowie, o możliwości trwałego wykorzystania potencjału nas młodych. Były bardzo owocne! Zakończyło je podpisanie porozumienia przez nowego dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży – ks. mgra Marcina BaranaDziekan Wydziału Dziennikarstwa ks. prof. Michał Drożdż już wcześniej wyznaczył do tego projektu p. mgr Bernadettę Cich. Rolą dziennikarki i wykładowcy UPJP2 było m.in. wsparcie merytoryczne, koncepcja strony internetowej, idea i wizja serwisu pod nazwą „mam synaj.tv” (Młodzieżowa Agencja Medialna synaj.tv). Trójstronne porozumienie zawarte w dniu 01.05.2017 pomiędzy Wydziałem Młodzieży DTUPJP2 i KCEM KANAskierowało projekt na nowe tory. Rozpędzaliśmy się. Wtedy została też wykupiona domena synaj.tv i odbyły się kolejne szkolenia w ramach – już nowej – koncepcji redakcji. Pojawiły się też osoby, które istotnie wpisały się w działania dzisiejszego medium. Wraz z p. Bernadetą Cich, p. Klaudia Tarczoń i p. Kamila Kaczmarczyk kreowały wizję i koordynowały pracę redakcji. Redakcja znalazła swoją siedzibę początkowo w KANIE na Mościckiego, a następnie DiecezjalnymCentrum Młodzieży DT, które JE Ks. Bp Andrzej Jeż poświęcił jako Centrum Wolontariatu ŚDM przy okazji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 oraz równocześnie jako Biuro Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży DT, a które dzięki wsparciu partnerów KANY mogło zostać przygotowane pod tę działalność.

A wiecie jaki jest kolejny etap rewolucji kolejowej? Podpowiemy – PENDOLINO. Tutaj teraz jesteśmy i interesują nas coraz większe szybkości i rozwój. Dla Was!

Rok 2019 to kolejna i bardzo ważna zmiana. Tak, jak pisaliśmy wcześniej – wsparcie Ks. Bpa Andrzeja było dla nas zawsze kluczowe! To właśnie z Jego inicjatywy oraz Dyrektora WDMDT i Prezesa KCEM KANA ks. Marcina Barana, formalnie naszą Redaktor Naczelną została Klaudia Tarczoń. Osoba, o której wiele moglibyśmy pisać, ale najważniejsze niech będzie to, że uwierzyła w nas młodych i zawsze wydobywa z nas potencjał i motywuje do działania. Na tarnowski grunt diecezjalny przeniosła też doświadczenie krakowskiego biura ŚDM KRAKÓW 2016, czyli takiej globalnej redakcji. Praca z młodymi i dla młodych procentuje świeżością, której przejawem jest m.in. nasz ostateczny kształt jako synaj.tv. Od czasu tych zmian powiększyliśmy też swoje grono, każdy z nas ma podpisane porozumienie wolontariackie i skupia się na swoich zadaniach w redakcji. Mamy swoje serie! (A tak w ogóle, która jest Waszą ulubioną?) Zostaliśmy także wyposażeni przez Ks. Bpa Andrzeja Jeża, KCEM Kana oraz Wydział Duszpasterstwa Młodzieży w profesjonalny sprzęt audio-wizualny służący do realizacji nagrań i transmisji, bo podstawą naszego działania stały się filmy. Już praktycznie nie piszemy albo piszemy bardzo mało. Wolimy Wam dawać obraz, bo wiemy, że poświęcicie mu więcej czasu i bardziej trafimy też w Wasze zainteresowania taką formą przekazu. Dostajecie więc u nas treści edukacyjne, kulinarne, podróżnicze, filmowe itd.

Coraz częściej stajemy się zauważalni, czego wynikiem jest chęć podjęcia współpracy m.in. z UMWM i innymi partnerami publiczno-społeczno-prywatnymi. Pojawiają się liczne eventy przez nas organizowane i szereg programów, które cieszą się oglądalnością około 500.000 obserwatorów miesięcznie. To dzięki Wam udaje nam się wykręcać takie zasięgi! Jesteście cudowni! Dziękujemy!

Rok 2020 przyniósł nam szereg nowych pomysłów i pokazał jak na przestrzeni czasu projekt redakcji młodzieżowej ewaluował i jaki progres odniósł. Fajnie dzielić się dobrem, wiarą i talentami. Bardzo to doceniamy!

A to jeszcze nie koniec historii…

Z Bożą mocą szukamy głębiej i dalej i chcemy się dzielić z Wami tym, co jest wartościowe i może wypełnić życie młodego człowieka. Chcemy pokazać, co można robić jak już zejdziemy z tej kanapy, o której mówił papież Franciszek. Wartości nie ograniczają się bowiem jedynie do murów kościoła. Założyliśmy już wyczynowe buty. Ale jeszcze trzeba przemierzyć w nich długą drogę. Dotrzemy do każdego miejsca, w którym jest dobro. Życie chrześcijanina nie musi być nudne! Może być ciekawe, szalone i pełne pasji.

Nasza redakcja jest otwarta na pięknych i młodych, którzy chcą pisać, filmować, mówić o tym, co dobre, wartościowe i ciekawe.

Skip to content